Klasycystyczny zespół pałacowy! DLA INWESTORA!

1 500 000 zł

Rodzaj ogłoszenia Dom na sprzedaż

Liczba pokoi 20 pokoi

Powierzchnia 1 300 m²

Lokalizacja Skoki

Cena 1 500 000 zł

Szczegóły

Niezwykle okazała i niepowtarzana nieruchomość wybudowana w latach 1786-1788 roku dla Katarzyny z Raczyńskich Radolińskiej. Klasycystyczny Zespół Pałacowy należy do najwcześniejszych tak okazałych budynków tego okresu na terenie Wielkopolski. Wszystkie zabudowania wraz z parkiem, 4 oficyny oraz pałac, nadają się na luksusowy obiekt hotelowo- restauracyjny lub centrum konferencyjne, medyczne itp.

Niezwykle urokliwe miejsce otoczone lasem oraz pobliskimi jeziorami. Lokalizacja- 50 km od Poznania, trasa na Skoki, jezioro Budziszewskie.

Cały teren o powierzchni 3 ha został ogrodzony. Centralnie usytuowany trzy kondygnacyjny pałac z piękną aleją dojazdową od frontu i dwoma okazałymi budynkami po bokach ( przy lewym i prawym skrzydle pałacu).Przy bramie wjazdowej znajdują się dwie mniejsze oficyny ( zabudowania pomocnicze, gospodarcze ). Wolnostojący budynek główny około 1300 m2 na planie wydłużonego prostokąta z piękną wnęką portykową od frontu i ryzalitem rotundy od tyłu budynku. Okazały portyk z trójkątnym naczółkiem i monumentalnymi schodami jest najbardziej przyciągającym punktem całej budowli. Pozostałe oficyny posiadają łącznie 1000 m2. Wnętrza zachowały pierwotne rozplanowanie. Centralnym punktem parteru jest główna sala rotundowa ( wysokość na ok. 6 m ) a boczne części ( skrzydła ) podzielono na reprezentacyjne sale np. Salę Białą oraz na prywatne komnaty. Piętro zajmują pokoje gościnne oraz sypialnie domowników. Piwnice przeznaczone były na cele gospodarcze z wyjątkiem Sali kolumnowej znajdującej się pod rotundą z bezpośrednim wyjściem do parku. Projekt pałacu przygotował świetny architekt i rysownik królewski, Jan Christian Kamsetzer twórca takich obiektów jak: Pałac Raczyńskich i Tyszkiewiczów w Warszawie, Odwach w Poznaniu, Pałac w Pawłowicach i Siedlcu, przebudowywał także Pałac na Wyspie w parku Łazienkowskim. Nieruchomość w poprzednich latach powoli odrestaurowywano. Obecnie wymaga dalszych nakładów aby przywrócić jej dawną świetność.

Znany historyk Piotr Libicki pisał tak: “Pałac już przez współczesnych określany mianem arcydzieła, jest najwybitniejszym dziełem klasycystycznej architektury rezydencjonalnej w Wielkopolsce. W dziejach wiejskiej siedziby otwiera nową epokę pałacu-willi, zapoczątkowując długi szereg klasycystycznych siedzib o tym charakterze wybudowanych pod koniec XVIII i na początku XIX wieku. Bezpośrednio odwołują się do niego pałace w Objezierzu, Racocie, Lewkowie, Pakosławiu i Mchach, a w sposób pośredni wzorują się na nim rezydencje w Śmiełowie, Dobrzycy, Gębicach, a także Lubostroniu.”

Polecam i zapraszam na prezentację Monika Modrzyńska 512330990

„Powyższa oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu KC”

“Biuro Nieruchomości Castle zapewnia bezpieczeństwo transakcji oraz profesjonalną obsługę aż do przekazania nieruchomości nowym właścicielom. Bezpłatna pomoc przy doborze kredytu”.

Lokalizacja